2019. augusztus 26., hétfő

Róbert Katalin: Szelídíts meg! - Könyvajánló

Sziasztok! A mai bejegyzésben Róbert Katalin egyik könyvéről írnék nektek, a Szelídíts meg!-ről, Róka és Kisherceg szívmelengető történetéről. 

A recenziós példányért köszönet a Könyvmolyképző kiadónak. 


A fülszöveg: 
Róka ​kilencedikes lány, és nem akar mást, mint rajzolni, pusztítani az ellenséget a kedvenc számítógépes játékában, és nem törődni azzal, hogy frissen elvált szülei még mindig felette csatároznak.
Az új osztálytársai az idegeire mennek, ráadásul a tanárok Kisherceget, ezt a bosszantóan tökéletes tizenegyedikest is a nyakába varrják, hogy korrepetálja matekból.
Róka mindent megtesz, hogy elijessze a fiút, de az nem hagyja magát, és lassan egyre közelebb kerülnek egymáshoz.
Csakhogy tavaly történt valami, amiről eddig nem beszélt senkinek… 


Kisherceg kitűnő tanuló, próbál megfelelni a szüleinek, és a barátnőjének, Rozannának, és eddig minden akadályt tökéletesen vett, ám most úgy érzi, elakadt az élete. Nem elég, hogy fogalma sincs, mihez kezdjen az érettségi után, még korrepetálnia is kell a bukásra álló Rókát.

A lány ellenséges, arcpirítóan szabad szájú, és mindent elkövet, hogy a fiú kudarcot valljon…
Mire elég heti egy különös óra? Közelebb kerülhet egymáshoz két ennyire más ember?

Akik régóta követnek instagramon vagy itt a blogon talán tudják/észrevették, hogy magyar íróktól elég ritkán olvasok. Az utóbbi időben viszont elhatároztam,hogy igenis több esélyt fogok adni a magyar íróknak és minél többet megismerni. Róbert Katalintól is biztosan fogok még olvasni, mert egy nagyon jó történetet kaptam a Szelídíts meg! könyvben. 
Muszáj kiemelnem ezt a gyönyörű borítót. Imádom az ilyen színátmenetes dolgokat, de az egész borító nagyon egyben van színekben, designban és mindenben. Számomra egy az egyben őszi hangulatot áraszt ezekkel a narancssárgás, barnás színekkel,így a kép hangulatában is ezt a benyomást próbáltam átadni, remélem valamennyire sikerült. 

A történet során rengeteg párhuzamot és utalást fedezhetünk fel Antoine de Saint-Exupéry: A kis herceg művére, amit én eddig nem olvastam. Viszont nagyon szerettem volna teljes mértékben átérezni ezeket az utalásokat, így a Szelídíts meg! olvasása után azonnal kezembe vettem A kis herceget. Arról most nem is nagyon írnék ebben a bejegyzésben, mert az előző pont róla szól. Ha IDE kattintotok eléritek azt a bejegyzést. Visszatérve a történetre, szerintem még nem találkoztam olyan történettel,amelyben ilyen jól megoldotta volna az író ezeket a párhuzamokat. A meseregényből egy fiataloknak, gimiseknek nagyon aktuális és elgondolkodtató, de közben mégis szórakoztató történetet faragott. 

Róka, vagyis igazi nevén Regina, egy vadóc lány, akinek pont arra van szüksége,hogy Kisherceg megszelídítse. Épp a gimi elején jár, a szülei elváltak, az apukának új barátnője van, a szülők vitatkoznak egymással, de közben elfeledkeznek Rókáról, aki a lázadó viselkedéssel és ellenségeskedéssel próbálja felhívni a figyelmüket,hogy vele is foglalkozzanak. Mind tudjuk,hogy ez egy nagyon jellemző dolog. A szülők egymással vannak elfoglalva, lehet, hogy pont a gyerek jólétéről vitatkoznak, de közben mégis pont vele nem foglalkoznak. A gyerek meg pont, hogy valamivel megpróbálja felhívni a figyelmüket: nem tanul, csúnyán beszél, bunkón viselkedik stb. Róka is pontosan ebbe a csoportba tartozik. Több értékelésben olvastam, hogy a folyamatos káromkodása too much volt, de szerintem pont belefért. Ki nem káromkodik?! Na jó, biztos vannak ilyen emberek, de é pl. nem tartozom közéjük. Van,hogy kiszalad a számon ez-az, de azért nem az utcán, a világ előtt, hanem itthon vagy magamban.:D És ne felejtsük el,hogy egy 14-15 éves tiniről van szó. A karakterfejlődését nagyon jó volt olvasni, tényleg egyre jobban megszelídült Kisherceg megismerése után, nyitott a társai és a szülei felé is. Megpróbált barátokat szerezni, elkezdett a tanulásra is jobban figyelni és sokkal vidámabbnak tűnt leírás alapján, ez számomra abszolút pozitív volt.

Kisherceg, igazi nevén Matyi, pedig a tökéletes ellentéte, egy végtelenül nyugodt, tisztaszívű tizenegyedikes srácról van szó, aki nem igazán találja a helyét. Az írónő tökéletesen valósította meg a párhuzamot Kisherceg és kis herceg útkeresés között. Mindketten egyrészt önmagukat, másrészt a nekik való életutat keresik, kis herceg a bolygókat járva találkozik különböző foglalkozású és jellemű emberekkel, Kisherceg pedig az egyik tanárának javaslatára látogat különböző foglalkozást végző felnőtteket. Ahogy írtam már, most tizenegyedikes, úgyhogy sokak szerint égető lenne,hogy végre kitalálja,hogy miből szeretne emelt érettségit tenni, csak ez nem is olyan egyszerű folyamat, de erre csak akkor döbbenünk rá, ha mi is ebben a cipőben járunk. Sok minden nagyon izginek tűnik, de amint meglátjuk a valóságban, már teljesen más megvilágítást kapnak. Ugyan azért kicsit eltúlzott volt a felnőttek ábrázolása, de valamilyen szinten pedig mégis nagyon igaz. Ezt kifejtettem az előző bejegyzésemben. 

Kisherceg és a kisherceg végkövetkeztetése a felnőttekről szintén hasonló, furcsák, boldogtalanok és egy cseppet sem lelkesek az életük iránt. A történetek végében nagy különbség van, de egyikre nézve sem spoilereznék. 

Sem Róka, sem Kisherceg nem volt egyszerű helyzetben, mindkettő rengeteg fejfájást tud okozni,én már csak tudok beszélni a fejfájásról. Én nagyon élveztem olvasni a történetet, bár egy kicsit határozottabb Kisherceget és egy kicsit finomabb Rókát is el tudtam volna viselni, de ennek ellenére szívből ajánlom az eredeti művel egyetemben. Szerintem, ha utána vagy előtte (újra)olvassátok A kis herceget, az tuti felteszi a pontot az i-re. 

Ha van kedvetek írjátok meg ti is a véleményetek, ha olvastátok! Hamarosan újra jövök!:) 

2019. augusztus 23., péntek

Bookstaszülinap - A blog és az insta oldal története



Sziasztok! Tegnap (augusztus 22.-én) nyitottam meg az instagram oldalamat @readingismyhappiness néven. Az első könyves kép 23.-án került ki,úgyhogy úgy gondoltam, hogy a bejegyzést ma osztom meg. 

Ahhoz, hogy megismerjük a kezdeteket egészen 2014. júliusáig kell visszamennünk, amikor is megnyitotta ez a blog a kapuit. Azért kezdtem el legfőképpen, mert mindenkinél ezt láttam, gondoltam én is kipróbálom. Másfél évig írtam is szorgosan a bejegyzéseket, de valahogy nem voltak igaziak, nem tudtam átadni, amit szerettem volna. Sokáig szüneteltettem az értékelések írását, még molyon sem osztottam meg egyet sem. Tavaly nyáron rakott fel képet molyra valaki, amin Világok Lángja gyertyák voltak és egyből megtetszettek, akkor írt valaki a kommentekben a rep kódokról. Halványlila fingom sem volt, hogy mi fán terem az a rep szó. Végül megnéztem ezeket az oldalakat és elcsodálkoztam, hogy léteznek ilyen könyves insták, előtte nem találkoztam velük. A privát profilomon sportolókat, színészeket meg ilyesmiket követek, szóval tényleg közöm sem volt ezekhez.

 Pont egy nehéz időszak közepén voltam és elhatároztam,hogy én is csinálok, egy ilyen bookstagram oldalt, legyen az bármi. Augusztus 23.-án fel is került az első könyves képem. Az elején még nem éreztem a témát, de ahogy telt az idő kezdtem belejönni és ráérezni,hogy mitől is lesz jó egy kép, illetve kezdtem megtalálni a saját stílusom. Próbálok folyamatosan fejlődni, próbálgatni különböző dolgokat és egyre jobb és értékesebb tartalmat gyártani. 

A blogra 2018 végén tértem vissza, akkor éreztem úgy,hogy muszáj leírnom a sok bennem keringő gondolatot. Kellett jó pár év, hogy megérjek arra, hogy a blog olvasóinak is át tudjam adni az érzéseimet. 

Sok embert ismertem meg, vannak akikkel nagyon jó viszonyt ápolok, majdnem minden nap beszélünk és nagyon jó barátok lettünk. Emiatt mindig is hálás leszek a bookstagramnak. Nem akarok most név szerint kiemelni senkit, szimplán azért, mert nem akarok senkit kihagyni. Vannak akikkel csak pár szót beszéltem, van akivel pár alkalommal, de mindig örülök, ha valaki megosztja velem a véleményét. A bookstagrammal, mint közösség nem feltétlenül vagyok kibékülve, ide is elért az irigykedés, pletykálkodás, amit számomra nem szimpatikus. Azt gondolnánk, hogy akik olvasnak műveltek és kultúráltan képesek megnyilvánulni, de néha csalódnom kell. Volt egy incidens, miután fogtam magam és 3-4 bookstagrammert kikövettem, mert olyan stílusban nyilvánultak meg, amit én meg nem engednék magamnak, úgyhogy nem kívánom őket követni többet. 
De azért a tapasztalataim javarészt pozitívak és nagyon sokat segített az oldal. Volt egy oldal amit szerettem volna fejleszteni és emiatt kicsit összeszedtem magam és kezdtem valamit az időmmel, nemcsak sírtam. Álmomban sem gondoltam 100 vagy 500 követőre, az 1000 meg tényleg meg sem fordult a fejemben, most pedig 1200 felett van a követőim száma, amiért elmondhatatlanul hálás vagyok. Remélem továbbra is szuper könyveket tudok nektek mutatni és meg tudom hozni hozzájuk a kedveteket. 
Köszönök mindent! 

2019. augusztus 20., kedd

Antoine de Saint-Exupéry: A kis herceg



Azt hiszem egy új kedvencet avattam. Nekem sosem volt kötelező olvasmány A kis herceg és emiatt valahogy nem is került a kezembe. Persze halvány sejtéseim voltak,hogy miről is szól és a legnépszerűbb idézetet is ismertem,de sose vitt rá a lélek,hogy ténylegesen a kezembe vegyem. Nagy hiba volt. Róbert Katalin:Szelídíts meg! könyvének elolvasása után úgy éreztem,hogy most jött el az idő,hogy nekikezdjek,mert számos párhuzam van a két könyv között. Rengeteg olyan gondolat volt benne,amivel egyetértek és hihetetlenül aktuálisnak gondolom. 

Kisgyermekként szerintem a legtöbbünk arra vágyott,hogy betöltse a 18. életévét,felnőtté váljon és ne kezeljék gyerekként. Aztán 18 éves korunk után arcul csap a valóság. Vagyis engem arcul csapott a rideg igazság. Mindig azt hittem,hogy milyen jó a felnőtteknek, nem kell tanulniuk,pénzt keresnek és stb., belecseppenve a köreikbe az volt az első gondolatom,hogy hát ez szar, erre vártam?! Azóta visszavágyok az oviba.:D Viccet félretéve a jelenben kell élni,felnőttünk és ezzel kell megbirkózni. Vannak benne tök jó dolgok is, de az emberek katasztrófák tudnak lenni. Most ebben nem erről akarok írni,mert erről szerintem erről egy szakdolgozat jellegű értekezést lehetne megfogalmazni. 

Felnőttként hajlamosak vagyunk beleesni egyfajta monotonitásba. Felkelünk, elmegyünk dolgozni, hazamegyünk és alszunk. Aztán kezdjük elölről. Minap mondta az olasz tanárom,hogy igazából kelő,fekvő,evő,ivó gépek vagyunk,és ez nagyon igaz tud lenni. Valahogy a felnőtté válás során az izgalom, a gyermeki kíváncsiság kiveszik az emberekből és helyett valami betöltetlen üresség marad. Sokakat neveznek gyerekesnek… Én szeretném,ha idősebb koromban is ugyanúgy lázba hoznának a kedvenc dolgaim és tudnék az apró, számomra cuki,kedves dolgoknak örülni. Nem akarok besavanyodott felnőtt lenni és belesüppedni az unalmas hétköznapokba. Élni szeretnék, felfedezni dolgokat és kíváncsi maradni mindenre. Nehéz megfogalmazni a gondolataimat, mert nagyon mély nyomot hagyott bennem a történet. 

Csak nézzünk rá egy gyerekre, minden érdekli, mindent tudni akar, mindenre kíváncsi és bármi lázba hozza. Míg a felnőtteknél ez kevésbé jellemző. “Furcsák a felnőttek.” Sok fejezet zárásaként találkozunk ezekkel a szavakkal,amelyek a kis herceg szájából hangzanak el. Majdnem mindig csalódás lesz a vége egy-egy bolygón tett látogatásának,melyek során rengeteg különböző munkát végző,ezáltal különböző tulajdonságú felnőttel találkozik. A bolygók/felnőttek látogatásával az útkeresést és önmagunk keresését reprezentálja. Mindkettő nagyon nehéz folyamat, sokszor meg-megállunk, csalódunk, szenvedünk,de mindig tovább megyünk és nem adjuk fel. Rengeteg ilyen kis megállóval találkozunk életünk során, mindenhol tanulunk valamit az életről vagy magunkról és az új tapasztalataink birtokában tovább haladunk az úton. 
A nekünk való utat nem egyszerű megtalálni, sokaknak soha nem is sikerül. De ha nem érezzük valahol,hogy ez nekünk való merjünk váltani és továbblépni. Ne féljetek más döntést hozni,mint amit mások elvárnának, ez a ti életetek,nektek kell élni,nem másnak. Én is hittem valamit, aztán sokat gondolkodtam és végül máshol kötök ki,mint 8 évig hittem. Nem tudom,hogy ez lesz-e végül a jó döntés,remélem,de ha nem,akkor változtatok. De hiszem,hogy sikerült megtalálni,ahol a képességeimhez mérten a legjobban kiteljesedhetek. Kellett 1 év hozzá... Ugye 10.-ben faktot kell választani,miből emeltezünk,aztán hamar jön az,hogy ki kell találni,hogy mivel akarunk foglalkozni hátralévő éveinkben. Aki azt mondja,hogy egyszerű az hazudik. Nem egyszerű és sosem lesz az. Sokakat megkérdezhetünk, hogy szerintük mi lenne a megfelelő választás, de a végén miénk a döntés, miénk a felelősség. 

A kedvenc gondolataim:

“Az ember az emberek között is egyedül van.” 

Sajnos ez nagyon igaz tud lenni, én is sokszor tapasztaltam,hogy szinte senkire sem lehet számítani. Sokszor éreztem azt, hogy senki sem érti meg azt az adott szituációt,amiben éppen vagyok, mindenki magával foglalkozik és aztán néz a másik felé. Meg kell tanulni egyedül boldogulni, de közben próbáljunk meg mi legalább másoknak segítő kezet/fület nyújtani, mi ettől csak jobb emberek leszünk.

“Mindenkitől csak azt szabad megkövetelni, amire képes – folytatta a király. – A hatalom elsősorban az értelmen alapszik. Ha azt parancsolod a népednek, hogy vesse a tengerbe magát, forradalmat csinál.”

“Hát akkor ítélkezzél saját magadon – mondta a király. – Ez a legnehezebb. Magunkon ítélkezni sokkal nehezebb, mint máson. Ha sikerül helyesen ítélkezned saját magad fölött, az annak a jele, hogy valódi bölcs vagy.”

Ahogy már feljebb is írtam, magunkkal elszámolni a legnehezebb dolog a világon. Magunktól, a saját lelkünktől sosem szabadulunk meg, ezért meg kell próbálnunk békét teremteni saját magunkkal és szeretni magunkat. 

“Mit jelent az, hogy „megszelídíteni”? 
– Olyasmi, amit nagyon is elfelejtettek – mondta a róka. – Azt jelenti: kapcsolatokat teremteni.”

A kommunikáció hiánya az egyik legnagyobb probléma szerintem az emberi kapcsolatokban, ebből fakad a legtöbb félreértés és vita. Mindenkinek tisztán meg kell mondani, hogy mit gondolunk, senki sem gondolatolvasó, hogy kitalálja mi van a fejünkben. Ha valami nem tetszik, nem értünk fele egyet, akkor azt meg kell mondani. 


“Az ember sosem érzi jól magát ott, ahol éppen van – mondta a váltóőr.”

“-Szegény kisfiú olyan gyenge vagy ezen a kemény,sziklás földön. Ha egyszer nagyon visszavágynál a bolygódra, én segíthetek neked. Segíthetek...
-Óh! Nagyon is értem,hogy mire gondolsz - mondta a kis herceg -, de miért beszélsz mindig rejtvényekben?
-Mert én vagyok a megoldás mindegyikre - mondta a kígyó.
Aztán elhallgattak.”

Ezt nem is kommentálnám. Keserédes igazság. Szerintem sokunknak leesik,hogy mire is gondol a kígyó, de ennek sohasem szabad megoldásnak lennie.

“Isten veled - mondta a róka. - Ez hát a titkon, nagyon egyszerű: jól csak a szívével lát az ember. A lényeg a szemnek láthatatlan.”

Talán azt kell mondanom,hogy örülök,hogy most jutottam el az olvasásáig,mert sokkal jobban tudtam értékelni és meglátni benne azokat a gondolatokat,amiket át akart adni és biztos,hogy rengetegszer a kezembe fog kerülni, mert ez a történet valódi érték. Egy olyan történet,ami tényleg megérdemli,hogy kötező olvasmány legyen és minél több ember megérthesse a történet lényegét.


Én a Poket verziót olvastam, szerintem gyönyörű illusztrációkkal volt tele A Poket Zsebkönyvek kezdeményezést nagyon jónak gondolom, már jó pár kis könyvet beszerzetem, de jövőre az összeset szeretném a polcomon tudni, illetve el is olvasni őket. Úgy terveztem,hogy mindig viszek magammal egyet és ha éppen szünet van, vagy bárhol van időm olvasni, csak előveszem és olvashatok is. 

2019. augusztus 19., hétfő

Félévzárási Pánik Tag

Sziasztok! Rengeteg bloggernél láttam ezt a taget,így gondoltam én is kitöltöm és kicsit összegzem az eddig olvasott könyveimet. A kérdéseket Book of dream oldaláról írtam ki. Régen jóval több taget csináltam, ha esetleg tetszik és szeretnétek,hogy legyen még,akkor kérlek írjátok meg,illetve javaslatokat is szívesen fogadok!:) 

1. Mi volt a legjobb, amit eddig olvastál?


Szerencsésnek érzem magam,mert szinte csak nagyon jó könyvekhez volt szerencsém eddig, úgyhogy egy top 10-es listát hoztam nektek. NEM sorrendben vannak a címek, mindegyik kiemelkedő volt számomra valamiért. Ha valamelyikről írtam bővebben,akkor a könyv címére kattintva elérhetitek az a bejegyzést,illetve azt amiben megemlítettem. De nézzük is:


1. Christelle Dabos: Rejtélyes eltűnések a Holdvilágban

2. Deirdre Riordan Hall: Sugar
3. E. Lockhart: A hazudósok
4. Richelle Mead:Vámpírakadémia sorozat
5. Richelle Mead:Vérvonalak sorozat
6. Sarina Bowen- Elle Kennedy: Him - Ez a srác
7. Victoria Schwab: Egy kegyetlen dal
8. Baráth Viktória: Egy év Rómában
9. Rachel Van Dyken: The Matchmaker's Replacement - A randiguru szárnysegéde (Szárnysegéd Bt.2)
10. Tahereh Mafi: A Very Large Expanse of Sea

2. Mi volt eddig a legjobb folytatás?


Egyértelműen a Rejtélyes eltűnések a Holdvilágban.


3. Melyik az az idei új megjelenés,amit el szeretnél még olvasni?


Amikre mindenképpen szeretnék sort keríteni:

1. Madeline Miller: Kirké
2. L.J.Shen: Sparrow
3. Benjamin Alire Sáenz: Életem kifürkészhetetlen logikája
4. Emily R. King: A századik királyné

4. Melyik az idei új megjelenés, amit még nagyon vársz?


Erről hamarosan jönni fog egy bejegyzés:)


5. Melyik volt a legnagyobb csalódás eddig?


Erin Watt: Cifra Palota nem lett kedvencem, nem mondanám kifejezetten rossznak, de ha visszagondolok,akkor csak fogom a fejem.

Ami viszont kifejezetten nem tetszett az Anna Toddtól az After.  Sem a könyv,sem a film nem nyerte el a tetszésem. Tudom,hogy sokaknak kedvence lett, ezt tiszteletben tartom. Nekem egyik karakter sem volt szimpatikus, sőt még csak nem is értettem,hogy miért teszik azt,amit. A könyvet még talán el tudom fogadni, na de a film. Rossz film volt,de könyvadaptációnak egyenesen szar. Nagy katyvasz volt a rész, minden ellentmondott mindennek, szóval a film az katasztrófa szerény véleményem szerint.

6. Mi volt a legnagyobb meglepetés számodra?


Richelle Mead: Vámpírakadémia illetve Vérvonalak sorozata és Baráth Viktória könyvei.

Mindkét írónő könyvei hatalmas pozitív csalódások voltak, imádom őket.

7. Új kedvenc szerződ?


Baráth Viktória és Király Anikó


8. Ki az új kedvenc crushod?


Lex Luthor  (Szárnysegéd Bt.) , Ocean James ( A Very Large Expanse of Sea) , Even (Sugar)


9. Ki az új kedvenc karaktered?


August Flynn ( Egy kegyetlen dal)

Kate Harker ( Egy kegyetlen dal)
Ocean James (A Very Large Expanse of Sea)
Ophélie és Thorn ( A tél jegyesei sorozat)

10. Melyik az a könyv, ami megsíratott?


Elég sok ilyen van:D

Szent Johanna Gimi
Rejtélyes eltűnések a Holdvilágban 
A hazudósok 
Baráth Viki könyvei
A Very Large Expanse of Sea

11. Melyik volt az a könyv, ami boldoggá tett? 


Him

SzJG
Daughter of the Siren Queen
Szárnysegéd Bt. 2. 

12. Melyik a legszebb könyv, amit eddig idén vettél?


Rejtélyes eltűnések a Holdvilágban 


13. Melyek azok a könyvek, amelyeket idén még el kell olvasnod? 


Inkább egy nyár végi,kora őszi listát írnék,ezekre nagyon örülnék, ha sort tudnék keríteni.


1. Victoria Schwab: Egy sötét duett

2. Alwyn Hamilton: A homok leánya, A szultán foglya
3. André Aciman: Call me by your name
4. Amy Kaufman - Jay Kristoff: Illuminae
5. Madeline Miller: Circe
6. Kimberly Freeman: Csillagok az óceán felett
7. Katherine Arden: A medve és a csalogány
8. Liane Moriarty: Hatalmas kis hazugságok
9. Stephanie Garber: Caraval
10. Kathleen Glasgow: Lány, darabokban

14. Kik a kedvenc olvasó embereid körülötted? 


A szüleim és a papám. 


Nem direkt válaszoltam majdnem minden kérdésre a top 10-es listából valamelyik címmel,szimplán tényleg ezek azok,amelyeket valamilyen szempontból ki tudnék emelni az eddigi olvasmányaim közül.:) 

2019. augusztus 10., szombat

Tahereh Mafi: A Very Large Expanse of Sea



Rengetegszer kezdtem újra ezt az értékelést, egyszerűen nem találtam a megfelelő gondolatokat, szavakat,amelyek ráillenek erre a csodálatos történetre. Már a megjelenés előtt felkeltette a borító+fülszöveg kettőse a figyelmem,de csak most jutottam el az elolvasásig. 

9/11 után játszódik a történet egy amerikai városban, gondolom senkinek sem kell elmesélni,hogy mi is az a 9/11. A vidám borító egy jóval mélyebb és elgondolkodtatóbb történetet rejt. Az írónő igaz történetén alapul, akinek muszlim nőként rengeteget kellett küzdenie,főleg azért,hogy ilyen elismert írónő legyen. De álljon előttünk példaként,hogy ha a fejünkbe veszünk valamit és minden nehézség ellenére kitartunk mellette,akkor bármit elérhetünk. 

Ritka,hogy a muszlim lányt főszereplőként látjuk egy történetben, általában a kirekesztett, meg nem értett karakter szerepét kapják, de remélem ezután több ilyet is olvashatunk, hogy az emberek látásmódját szélesítse egy kicsit. 
A főszereplő lányt Shirinnek hívják, a szüleivel és a bátyjával, Naviddal él együtt egy amerikai kisvárosban. A család folyamatosan költözik,emiatt nincsenek közeli barátai, sőt inkább eltaszít magától mindenkit,aki felé közeledik, mert tudja,hogy hamarosan úgyis költöznek és kár barátkoznia. Az osztálytársai sem nagyon közelednek felé, nagy hatással vannak erre egyrészt a 9/11-es dolgok, a félelem és az,hogy számukra ez idegen. Ezért inkább támadják, gúnyolják és bántják folyamatosan. Én sosem tudtam megérteni,hogy miért jó valaki bántani, egyszerűen számomra felfoghatatlan,hogy valakinek hogy van mersze beszólni és bántani másokat, pedig azért én is kaptam ebből. Olvasás közben érzelmek armadája öntött el, dühös voltam a sok utálatos emberre, fájt a szívem Shirinért, majd Oceanért, de sokszor elöntött a büszkeség is,mert mindketten kitartottak és ellenálltak. 

Shirin egy nagyon erős és bátor lány, aki egy kicsit makacs és önfejű is. Fél a kötődéstől,attól,hogy megbántják. De az ő helyében ki lenne az aki vidáman, ugrálva megy iskolába,amikor mind ott,mind az utcán úgy néznek rá, mint egy darab szarra?! Na ugye. Számomra borzasztóan taszító az emberek viselkedése. Mindenféle kérdés nélkül levonják a téves következtetéseiket és úgy viselkednek másokkal, hogy az szerintem elfogadhatatlan és felháborító. Mindig azt hiszem,hogy már nem tudnak meglepni és baszki de, még mindig meg tudnak lepni. Sokszor inkább lemondok egy programot és itthon olvasok, mert nincs hangulatom a sok gyökér közé menni. Hiányzik az a minimális tisztelet, amit mindenkinek meg kell adni. De nem, egyesek olyan minősíthetetlen stílusban nyilvánulnak meg, hogy azt én már nem tudom szó nélkül hagyni, pedig nem szoktam és nem is akarok más életébe beleszólni, de amikor valakit nyilvánosan aláznak meg, az szerintem nem tolerálható. Legszívesebben átnyúltam volna a lapokon és jól megragadtam volna a nyakát a sok rasszista köcsögnek. Mindenki egyenlőnek születik és kezeljük is úgy egymást. Ahogy már írtam adjuk meg egymásnak a kellő tiszteletet, aki erre nem képes az hozzám inkább ne is szóljon. Hidzsáb van a fején? Sötétebb a bőre? A saját neméhez vonzódik? Vagy éppen senki nem érdekli? Nem akar gyereket? Nem akar megházasodni? És? Ki a szart érdeklik ezek,amikor ezek pusztán csak külsőségek, belül pedig lehet,hogy egy csodálatos ember. Ne legyünk felszínesek! 

Ocean pedig egy csoda. Nem tökéletes egyáltalán, de mégis egy tisztaszívű, kitartó és mindig kiáll az elhatározása mellett, ami ebben az esetben Shirinnel folytatott kapcsolata volt. Ő is tett olyat,amit nem feltétlenül kellett volna, de pont ettől volt olyan igazi a karaktere szerintem. Sok könyvben vannak idealizált, tökéletes fiúk/ lányok, akiknek semmi hibája nincs sem külsőleg, sem belsőleg és emiatt sokan kevesebbnek gondolják magukat,mint amik. Ocean karaktere pedig pont olyan, akivel akár mi is találkozhatunk, nekem sajnos még nem volt ilyen szerencsém, de remélem egyszer lesz. Ocean, de igazából Ocean és Shirin kettőse annyira megérintette a szívemet és annyira szurkoltam nekik. 

Magyarul még nem jelent meg, de nagyon egyszerű a nyelvezete és elég rövid is, ez ne tántorítson el titeket. Nálam 5 ⭐️ és biztosan újraolvasós lesz. Remélem meghoztam a kedveteket a könyvhöz, Shirin és Ocean gyönyörű történetéhez. 

Ne adjátok fel a céjaitokat, tartsatok ki akkor is, ha a világ ellenetek van! 

2019. augusztus 5., hétfő

Emma Cooper: Dalban mondom el




Sziasztok! Ma Emma Cooper könyvéről hoztam nektem értékelést, fogadjátok szeretettel. 


A recenziós példányért köszönet az Alexandra Kiadónak!

A fülszöveg kicsit becsapós, mert abszolút nem erre számítottam, egy nagyon erős, elgondolkodtató történetet kaptam. Egyszerre volt vidám és szívbemarkoló. Egy vicces szituációval indul, Melody a szupermarketben vásárol, majd fizetésnél hirtelen dalra fakad a többi vásárló legnagyobb döbbenetére. Hölgyeim és uraim, ő Melody King, aki egy esés miatt a legrandomabb helyeken és időpontokban kezd rá a legkínosabb dalokra, ezzel elég sok érdekes és vicces szituációt szülve magának és 2 gyermekének. Ezeken a részeken hangosan nevettem, nagyon feldobták, az amúgy komoly történetet. 

A gyerekei, Flynn és Rose pont kamaszkoruk legkeményebb szakaszában vannak, édesanyjuk problémái mellett a saját démonjaikkal is szembe kell nézniük. 
Flynn egy melegszívű, gondoskodó,de haraggal és sebekkel teli srác, akiért sokszor fájt is a szívem. Az autóbaleset következtében egyik szemére megvakult és az arcán egy hatalmas sebhely fut végig, mindezek természetesen az iskolatársainak is szemet szúrnak,akik nem hagyják szó nélkül. Miattuk elég sok verekedésbe is keveredik, meg máshogy nem tudja levezetni a felgyülemlett feszültséget.
Rose szintén tele van a saját problémáival, amelyeket egy nagyon káros módon vezet le, de szerencsére még időben sikerül elkapni a problémát és megoldani. Szintén egyik központi figurája az iskola bántalmazásoknak. Csak úgy,mint a névadó virág, Rose is gyönyörű, törékeny, de nagyon tud szúrni és tele van tüskékkel. (Micsoda hasonlatok kérem szépen.:D) Melodyról nem is tudom,hogy mit írhatnék. Tökéletlenül tökéletes, vicces, talpraesett nő, akinek a családja a legfontosabb. 

Mindannyiukat legtöbbet Dev, vagyis Melody férje illetve a gyerekek apjának keresése foglalkoztatja, aki csak úgy eltűnt. Az elmúlt években szüntelenül kutattak nyomok után, míg végre valahára megláttak egy felhívást egy eltűnt személyről is innentől minden fordulatot vett. Devet az elején nem szívleltem,de hamarosan ő is belopta magát a szívembe. 

Négyük szemszögéből ismerjük meg az eseményeket, mindegyikükét jó volt olvasni és érdekes volt,hogy felnőtt és gyerek hogyan él meg egy adott helyzetet. 

Engem amúgy brutálisan félrevezettek,vagyis inkább én ( és szerintem még sokan) téves következtetéseket vontam le. Helénke elhitte,hogy van valami aztán puff és kiderült,hogy rohadtul rossz helyen tapogatóztam. Tanulság: ne vonjunk le téves következtetéseket és ne ítélkezzünk elsőre. Mindenesetre,amikor fény derült a dologra én kb. sokkot kaptam,annyira meglepett és nem gondoltam volna. 
Szerintem a család szeretete a legfontosabb a világon és mindent felülír, a könyv sem cáfolta ezt meg. A család az a hely,ahol bármikor otthonra lelünk akármit tettünk, akárkit öltünk meg (azért reméljük ilyenre nem kerül sor:D). 

Voltak hibái, de ezek ellenére 4,5 ⭐️-t adnék rá. Összességében egy szerethető történet a családról, a reményről, a kitartásról és az összetartozásról, bátran ajánlom mindenkinek.