2019. október 11., péntek

Rácz Stefán Tibor: Mikrofonpróba - Könyvajánló


A recenziós példányt köszönöm a Könyvmolyképző Kiadónak!



Sziasztok! A mai bejegyzésben Rácz-Stefán Tibor: Mikrofonpróba című könyvéről osztanám meg veletek a gondolataimat. Amúgy ez már a második verzió, egyszer elkezdtem írni, de óóó drága és magasságos blogger lefagyott és eltűnt,amit írtam. Reménykedjünk, hogy második nekifutásra még jobb lesz.:D 


Fülszöveg: 
Hanna, ​a magányos könyvmoly tragédiaként éli meg, amikor a tanár bátyjával egy vidéki kollégiumba költöznek. Ám ott két fiú is megdobogtatja a szívét.
Lehet-e választani álmaid pasija és életed legnagyobb meglepetése között?
Mátét a zene éltette, de egy szörnyű eset miatt vége mindennek. A fiú keserűségében másokat sebez, de amikor megismeri Hannát, a szócsatáik közben elfeledett érzések ragadják magukkal.
Bunkó srácból is lehet álompasi?
Dávid és Áron túléltek egy iskolai lövöldözést, és már két éve együtt vannak. A problémáik viszont egyre égetőbben törnek a felszínre, miközben elkeseredetten próbálják a kapcsolatukat egyben tartani.
Az első szerelem tényleg az utolsó marad?
A kínai származású Xiara egyetlen menedéke a tánc, ahol mindig békére lel a szülei vagy éppen a társai meggondolatlan szavai elől.
De vajon képes lesz valaha elfogadni önmagát?
Az öt barát összefogva, egymást támogatva küzd a démonaival, és összefognak, amikor szeretett kollégiumukat a bezárás fenyegeti.
Van egy pont, amikor a zene lehet az egyetlen megoldás…

A Mikrofonpróba már régóta kívánságlistás volt nálam, legfőképpen azért, mert az egyik legjobb barátnőm nagyon szerette és dícsérte. Végre a kezeim közé került és elolvastam én is, és nem kellett csalódnom. Már olvastam Tibitől a Túl szépet és az Élni akarok!-ot, a Túl szép talán egy kicsivel jobban tetszett. De a Mikrofonpróba számomra mindkettőt felülmúlta. Rengeteg aktuális problémát felvet, amelyekkel sokaknak szembe kell nézni az iskolában a tanulás okozta stressz mellett. 

A Mikrofonpróba 5 fiatal életét mutatja be, akik megpróbálnak a gimi és a kolis élet nehézségeivel szembenézni. Egyiküknek sem volt egyszerű élete eddig, de sajnálatos módon még a családi hátterük sem könnyíti meg a mindennapjaikat. Gondolhatnánk,hogy az 5 szemszög kaotikussá és zavarossá teszi a dolgokat, de szerintem pont ettől volt különleges, nagyon jól sikerült a kidolgozásuk és az átmenetek, abszolút nem kellett gondolkodnom, hogy na most kinél hol hagytuk abba, az egység nagyon ott volt. 

Kezdjünk Hannával, mert az ő költözésével indul a történet. Hanna elvesztette a szüleit, bátyja, Kornél neveli, aki tanárként tevékenykedik. Elvesztette a pesti állását, ezután egy barát segítségével a balassagyarmati gimnáziumban kap állást, így oda kell költözniük. A könyvmoly lánynak nehéz a váltás, a beilleszkedés. Eléggé introvertált személyiség, szabadidejében leginkább olvas és blogol. Szerintem nem kell magyaráznom,hogy naggggyon azonosulni tudok vele. Az augusztust kb. végig aggódtam, hogy jön az egyetem, egy barátom sem jár ide, úgyhogy kezdhetek ismerkedni… Aztán jött a hideg zuhany, amikor megláttam beiratkozáskor, hogy kb. mindenki ismer mindenkit a gólyatábor miatt, én meg senkit. Az első hét is nagyon rossz volt emiatt, de elmondhatom, hogy most, az 5. héten már sokkal jobban érzem magam és sok emberrel jóba is lettem. De nem rólam van szó, térjünk vissza Hannára. Mindig nehéz egy új, esetleg már összeszokott társaságba belépni, de szerencsére új szobatársa, Xiara segítségére volt és nem hagyta egyedül. 
Xiara családi háttere nagyon érdekes volt és jó lenne még több dolgot megtudni róla, remélem a Kapcsolatpróba elhozza a keresett válaszokat számomra. Illetve ő maga is különleges, néha kicsit elveszettnek tűnt, ami abszolút érthető. 

Dávidról és Áronról egyben írnék. A kettejük párosa nagyon nyerő volt számomra, úgyhogy mindenképp el fogom olvasni a Fogadj el!-t is, érdekel a kapcsulatuk kialakulása, illetve Petra története is. 

Máté az elején nagyon unszimpatikus volt a bunkó megnyilvánulásival, aztán a története megismerése után jobban megkedveltem, vagy inkább megértettem és az ő múltja és jövője is (főleg a zongorázás) is érdekelne. 

5 olyan különböző karaktert kaptunk, akiket összeköt a barátság, illetve a közös cél, a kollégium megmentése, hiszen (érthető módon) egyikük sem akarja a családjával tölteni az idejét. Mindegyikük szála nagyon érdekes volt és szívesen olvasnék mindegyikükről külön is akár, főleg Mátéról és Xiaráról. 

A zene az én életemben is fontos szerepet tölt be, nem telik el úgy nap,hogy ne hallgatnék zenét. Megnyugtat, ha ideges vagyok, még jobban feldob,ha jó kedvem van, megvígasztal, ha szar kedvem van. Bármi történik mindig a zenéhez, a kedvenc számaimhoz menekülök. Persze van rengeteg új szám, amit aktuálisan hallgatok, de van néhány, ami különleges és hosszú évek óta visszatérek hozzájuk. Azok a könyvek, amelyekben megjelenik a zene mindig különleges helyet foglalnak el az én szívemben is és nagy örömmel veszem a kezembe őket. 

A problémák, amiket felvet a történet mind valósak, önmagunk keresése, beilleszkedés, másság, családi problémák… Ezek mind megjelennek a fiatalok életében és nem mindig olyan egyszerű ezekkel megküzdeni és saját magunkkal békét teremteni. Szeretem amikor azt mondják a felnőttek, hogy jajj, te fiatal vagy, csak tanulnod kell. Aha… Ha tudnák mit érzünk és milyen gondolatok suhannak át az agyunkon egy-egy sötétebb pillanatban… 

Nagyon gyorsan pörögtek a lapok, egyszer csak azon kaptam magam,hogy az utolsó fejezetnél tartok, aztán máris vége lett. Alig várom,hogy a folytatás is a kezembe kerüljön és megtudjam, hogy mi történt ezzel az ötössel, illetve Dávid és Áron (és Petra) történetére is mindenképpen sort fogok keríteni. 

A recenziós példányért még egyszer nagy köszönet a Könyvmolyképző Kiadónak! 


(Ne haragudjatok a nagyobb kihagyásért, de egyszerűen kikészít ez az egyetem, viszont mostmár úgy érzem, hogy a lopott szabad perceimben lesz alkalmam írni, úgyhogy hamarosan jön a Pénzzé tett gyermekekről az ajánló!:D)