Az elmúlt évtizedek egyik legmeghatározóbb teniszcsillagát most egy új perspektívából ismerhetjük meg, Cristopher Clarey tolmácsolásában.Rafael Nadal és teljesítménye mellett nem lehet szó nélkül elmenni, főleg nem, amikor a salakos borításon teniszről beszélünk. Megismételhetetlennek tűnő bravúrját méltó módon mutatja be a kötet, melyet most bloggereink által tüzetesebben is megismerhetsz. Tarts velünk és játssz a nyereménykötetért, hogy te is jobban megismerhesd a spanyol harcos életútját és annak jelentőségét!
Fülszöveg:
Rafael Nadal 209 héten át vezette az ATP ranglistát, és öt évet zárt a lista első helyén. 22 Grand Slam győzelmet aratott, ebből 14-szer a francia nyílt bajnokságon, ez utóbbi rekordot képvisel. Olimpián is nyert aranyérmet.
Salakon, ahol a lassú játék leginkább kedvez taktikai fenoménjének, gyilkos tenyeresének és gladiátorokéval vetekedő szellemének, egyeduralkodó volt: egy alkalommal zsinórban 81 salakpályás meccset nyert. Wimbledonban ő játszotta a valaha feljegyzett leghosszabb férfi egyes döntőt: 2008-ban 4 óra 48 perc alatt győzte le Roger Federert. John McEnroe azt mondta, életében nem látott még ilyen jó meccset.
Mallorca szigetén, egy negyvenezres városban, Manacorban született. Hároméves korában kezdett teniszezni, jobbkezes, de bal kézzel fogja az ütőt. Egyéni sportágakban alig találunk Nadaléhoz fogható karriert a 21. században.
Clarey hosszú éveken át készített interjúkat a spanyol géniusszal és riválisaival is, így például Roger Federerrel. A harcos több, mint egyszerűen teniszről szóló könyv. Betekintést nyerhetünk Nadal módszereibe, ahogyan a játékra koncentrál, és a külvilágot kizárja. Igazi lecke ez az állhatatosságról, amiből mindenki leszűrheti, mit gondolt Rafael Nadal, és hogyan állt hozzá a versenyzéshez.
Véleményem:
A könyv Nadal visszavonulása után jelent meg, ami egy szép búcsúval zárult a Roland Garros kezdete előtt, úgyhogy tudtam, hogy ezt a könyvet el kell olvasnom. A tenisszel való kapcsolatom elég régre nyúlik vissza, apukám teniszezett és szerette volna, ha én is elkezdem, de gyerekként annyira nem vonzott, úgyhogy más sportba kezdtem, amit utáltam. Aztán mégis mondtam, hogy szeretném kipróbálni a teniszt, úgyhogy beirattak és amennyire azt sem szerettem, mert nem éreztem jónak magam, annyira megszerettem az évek során és egy nagyon jó társaság alakult ki. Teniszt nem néztem a kezdetektől, olyan 8-9 éve kezdtem el ténylegesen nézni, először a döntőkkel aztán szépen lassan az elejétől a végéig nézni kezdtem a Grand Slameket és egyéb tornákat, amiket elkaptam a tv-ben. A Federer-Nadal-Djokovic triót viszont már azelőtt ismertem, hiszen ki ne hallott volna ilyen nagy nevekről, akik a saját sportjukon is túlnőnek? Olyanok, mint Messi vagy Ronaldo, hiába nem néz az ember esetleg focit, az ő nevüket azonban biztosan hallotta. A szimpátia sorrenden is pont ez, Federer volt a nagy kedvencem, aztán Nadal és Djokovic a legvégén. Én elismerem a teljesítményét, de egyszerűen nem bírom elviselni, sajnálom.
Christopher Clarey könyve Nadal zsenialiásáról szól és arról, hogy ő tényleg egy HARCOS, csupa nagyvetűvel. Elképesztő, amit letett az asztalra általánosságban is, de különösen salakon és a Roland Garros salakján. Nem tudom elképzelni, hogy lesz-e a világon olyan játékos, aki képes lesz 14-szer megnyerni egy Grand Slamet. Elképesztő teljesítmény és elképesztő erő, ami ahhoz kell, hogy valaki évről évre a nulláról kezdve végigcsinálja a tornát teljes koncentrációval minden egyes meccsen, minden labdánál és 2 héten keresztül. Ez a könyvben is ki van emelve. A tenisz egy olyan játék, ami azonal büntet, ha valakinek akár egy labdánál is lankad a figyelme.
A kötet nem egy életrajzi alkotás, sok mindent megtudunk Nadal karrierjéről és életéről, de messze nem olyan mélységekben, mintha ő mondaná el ezt az elejétől a végéig. A szerző próbálja összekötni az életében zajló eseményeket a karrierjével, hogy melyik mennyire volt befolyással rá. Én szerettem ezeket a részeket, Nadal néha tényleg úgy tűnt, mintha egy gép lenne és jó volt olvasni kis részleteket, hogy milyen volt fiatalkorában vagy amikor elengedte magát. A stábja nem változott sokat az évek során, ami érthető hiszen illusztris sportolókból álló családja van, akik tudtak neki támogatást nyújtani és vezetni őt a siker felé.
Nadal mellett azért a Roland Garros és maga a salak története is megjelent, amit én nagyon élveztem, mert én is salakon játszottam mindig is és lehet, hogy emiatt, de Grand Slamek közül is a Roland Garros a kedvencem. Valahogy sokkal látványosabb a játék és tényleg öröm nézni a meccseket. Nem is kell messzire menni, elég az Alcaraz-Sinner döntőre visszagondolni, ami egy fantasztikus 5 és fél órán át tartó szórakozást hozott a végén spanyol győzelemmel. Szóval a salak története és a pályák építése is érdekes részlete volt a kötetnek és itt is értelmet nyert, hogy mennyire együtt él ezzel a pályával Nadal és az is feltűnik neki, ami senki másnak. Sok olyan sportoló van, akik jó eredményeket érnek el, vagy kitűnnek valamivel, de kevés olyan van, akiben tényleg zsigeri szinten van benne a tenisz és a tehetség. Talán Verstappent tudom példának hozni, akit amúgy Djokoviccsal együtt nem szeretek, de elismerem, hogy Verstappen is együtt él az autóval, mint Nadal a pályával. Elképesztő a koncentrációs képessége és az, ahogy ki tudja zárni a külvilágot.
Sok érdekes infóval gazdagodtam, nekem kellemes élményt nyújtott mint teniszrajongó. Nem tudjuk, hogy lesz-e valaha még egy zseni, aki 14-szer megnyeri ugyanazt a Grand Slamet, vagy lesz-e még egy ilyen hármas, akik a legjobbat hozzák ki egymásból, de a Sinner-Alcaraz páros egyelőre nagyon jó úton halad és mindkettejüket nagyon szeretem. A Roland Garros döntőben a spanyolnak szurkoltam, de a Wimbledoni döntőben kicsit Sinner felé húzott a szívem. Mindkettőnél elhangzott tőlem, hogy a nyertesnek nagyon fogok örülni, de a vesztesért is nagyon fog fájni a szívem.
Nyereményjáték:
Az Open-éra kétségkívül három nagy férfi tenisz csillaggal büszkélkedhet, akik gyakran kerülnek említésre Cristopher Clarey kötetében is, hisz megkerülhetetlenek, nem csak a Grand Slam tornák döntőiben, de akkor is ha a mai korban teniszről akarunk beszélni. A turné három állomásán, három leírást találhattok ezekről a híres férfi teniszezőkről. A feladat, hogy a megfelelő helyre írjátok be a felismert személy nevét.
(Figyelem! A megfejtéseket elküldés után nem áll módunkban javítani. A nyertesnek 72 órán belül válaszolnia kell a kiértesítő e-mailre, ellenkező esetben új nyertest sorsolunk. A kiadó csak magyarországi címre postáz.)
Feladvány: ”Spanyol játékos, akit leginkább a salakpályák uraként ismer a világ. Pályafutása során különösen a Roland Garros tornán nyújtott kiemelkedő teljesítményt. Ki ő?”
Állomáslista:
07.11 - Ambivalentina
07.13 - Szembetűnő
07.15 - This is my (book) universe.